Zámek v Lipové je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.  Tento unikátní zámek byl poprvé odsouzen k zániku již v osmdesátých letech minulého století. Tehdy unikl demolici jen o vlásek. Sám zámek ještě dnes zachráněn není, ale již nyní zde můžete navštívit  barokní zámecký park a zahradu. Ty se již zachránit podařilo, i když i zde nás čeká ještě mnoho práce. Záchranu areálu se daří realizovat také díky Vám, občanům této  země, jimž není cizí pomoc záchraně a obnově našeho národního kulturního dědictví. 

 PŘISPĚJTE PROSÍM NA ZÁCHRANU ZÁMKU

ÚČET 771 771 700/0600 MONETA MONEY BANK

Podporují nás

Pomoc ze Salesiánského střediska Štěpána Trochty

V letních měsících v roce 2020 jsme uvítali kýženou pomoc dětí sdružených v Salesiánském středisku Štěpána Trochty.

Pomocníci u nás byly ve dvou turnusech v zámeckém areálu v Lipové a velkou měrou přispěly k údržbě parku.

 

Srdečně děkujeme a těšíme se na budoucí spolupráci!

Stavební aktivity na zámku v roce 2017

V letošním roce již tradičně můžeme pokračovat díky finanční podpoře Ministerstva kultury v Programu na záchranu architektonického dědictví ČR ve statických, zabezpečovacích a nyní již i stavebních zednických pracích. Ty se odehrávají v severovýchodním křídle zámku, které je nejvíce poškozeno.

Skandální rozhodnutí krajského zastupitelstva

Zastupitelé kraje vedení Komunistickou stranou rozhodli nepodpořit další rekonstrukci našeho zámku (přičemž podpora ostatních památek v kraji je naprosto mizivá oproti jiným výdajům kraje). V rozhodnutí, které nám krajští úředníci poslali pod č.j. 628/SPRP/2017  je doslova uvedeno, že :

Svatba na Lipové

Ani v roce 2015 jsme nepřišli o svatební veselí v zámeckém parku. Sice to přineslo trochu organizačních starostí, aby se svatebním hostům vyhnuly buldozery a náklaďáky převážející tuny zeminy, nemluvě o termínovém „napnelismu“, aby termín svatby neohrozil termíny stavby.

Lipovské hudební slavnosti 2015

Poslední červencovou neděli se v netradičním termínu uskutečnili již tradiční Lipovské hudební slavnosti, jejichž protagonistou byl tentokráte kytarový virtuos Štěpán Rak. Bylo to tak poprvé, kdy k nám zavítal v příjemném letním období a kdy mohl vystoupit v zámeckém parteru, který je v současnosti stejně jako celý park rekonstruován do nové podoby, vycházející z původních barokních vzorů. Mistrovské hře Štěpána Raka předcházela vynikající produkce hudebníků ZUŠ Rumburk, kterým tak patří náš vřelý dík.

Podpora Ministerstva kultury

Z rozhodnutí Ministerstva kultury byly spolku Via Tempora Nova poskytnuty dotační prostředky ve výši 40 000 Kč, a to z programu Kulturní aktivity v památkové péči na rok 2015.

Kytarová legenda, Štěpán Rak, podporuje VTN

Štěpán Rak, kytarový virtuos, skladatel a profesor pražské AMU, podpořil snažení našeho spolku (tehdy občanského sdružení). Velmi si jeho povzbuzujících slov ceníme.

 

Věřím, že vložit do věci celé své srdce dělá zázraky. Myslím, že občanské sdružení Via Tempora Nova je toho pravým příkladem. Z celého srdce jim držím palce!!!

Štěpán Rak

Dr. Větvička rozšířil řady našich podporovatelů

Velmi si vážíme podpory RNDr. Václava Větvičky, známeho botanika, bývalého ředitele Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK a nynějšího vedoucího zámeckého parku ve Štiříně, jenž nám napsal:

Díky svému dlouhodobému působení  v „salmovském“ zámku ve Štiříně, mám  stejně tak dlouhodobý a přiznám se příjemný vztah k rodu Salm-Reiferscheidt-Hainspach, nosícího i šlechtický titul „starohrabě“, Altgraf. Proto jsem uvítal možnost, podílet se na vzkříšení historické salmovské památky, zámku a parku v Hainspachu alias Lipové ve Šluknovském výběžku.

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený byl uchvácen návštěvou zámku

Zámek Lipová - nádherné místo, kde je přítomen Genius loci!

Měl jsem tu čest před jeho zbylými, ale úžasnou atmosférou naplněnými zdmi s mojí dcerou Julií koncertovat a alespoň maličko podpořit to zámecké znovuvzkříšení. Všem, co právě v této době napnou síly a pokusí se o ,,nápravu věcí lidských" (J.A.Komenský), přeji neutuchající vervu, pevné nervy, celkové zdraví a několik nákladních vlaků naložených pozitivní energií.

Stránky

Prihlásit se k odběru RSS - Podporují nás