Zámek v Lipové je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.  Tento unikátní zámek byl poprvé odsouzen k zániku již v osmdesátých letech minulého století. Tehdy unikl demolici jen o vlásek. Sám zámek ještě dnes zachráněn není, ale již nyní zde můžete navštívit  barokní zámecký park a zahradu. Ty se již zachránit podařilo, i když i zde nás čeká ještě mnoho práce. Záchranu areálu se daří realizovat také díky Vám, občanům této  země, jimž není cizí pomoc záchraně a obnově našeho národního kulturního dědictví. 

 PŘISPĚJTE PROSÍM NA ZÁCHRANU ZÁMKU

ÚČET 771 771 700/0600 MONETA MONEY BANK

Svoji podporu nám vyjádřil herec Luděk Munzar

Luděk Munzar, dlouholetý člen činohry Národního divadla a televizní herec, nám vyjádřil svoji podporu v naší práci.

Snad třikrát za sebou jsem, při natáčení cyklu o rozhlednách, památných stromech a pramenech, měl možnost doslova projít  naši krásnou zemi. Při tom jsem viděl jak je bohatá tolika historickými památkami a jak je chudá tím, že některé z nich nechává  zpustnout a zaniknout. To je neodpustitelný hřích. Tu zemi jsme dostali darem a je naší povinností ji spravovat ku prospěchu příštích generací. Dědictví otců, zachovej nám pane – to je důležitá věta i pro drama dnešní doby.

To, co vybudovali naši předkové jsou skvosty, které nám závidí celý svět.

To, že je tolik nevyčíslitelných hodnot v troskách, v blátě, je ostuda. Hledáme pak třísku,  stéblo, abychom z těch zbytků zachovali alespoň zdání vzdělaného a kulturního národa. Je to povinnost všech, kteří jsou za správu naší společnosti odpovědni.

Obdivuju statečnost vašeho občanského sdružení a držím vám všechny palce, a přeju, aby na té nové cestě času bylo zachráněných památek co nejvíc. Ale i kdyby byla jedna jediná, stojí to za to.

Váš Luděk Munzar

Kategorie aktuality: